
Nutikas elektritasu vähendamine
26.03.2022Nutipistikud, abimehed sinu kodupidamises

Kodu nutikamaks muutmiseks ei ole palju vaja – alustamiseks piisab ühest nutikast seinakontaktist või kilpi paigaldavast releest, millega saad kodumasinad ja muid seadmeid sisse või välja lülitada igal ajahetkel olenemata asukohast.
Võid töölt lahkudes näiteks lülitada sisse koduse elektriradiaatori ja nautida koju jõudes lisasooja või lükata matkal olles sisse saunaahi, et see oleks soe, kui pärast pikka rabas rändamist suvilasse või maakoju jõuad.
Qilowatt It poolt pakutavad tooted on lisaks nutikusele ka piisavalt targad, et suudavad jälgida elektri börsihinda ning soodsatel hetkedel elektriseade sisse lülitada. Äpis on võimalik seadistada taimerid nii, et näiteks põrandaküte või elektriboiler oleks hommikul ja õhtul soojem kui päeval kodust eemal olles või öösel magades.
Automaatjuhtimine
Kas olete tööle sõites mõelnud, kas ma ikka triikraua lülitasin välja? Või kas elektriboiler sai ikkagi välja lülitatud suvilast linna sõites?
Nutipistikuga saate just täpselt seda kontrollida ning seadme vajadusel välja lülitada. Seadmeid saab automaatselt välja lülitada kindlaksmääratud ajal või kui elektrihinnad sööstavad raketina taevasse.
Elektri tarbimine
Kas tead palju sinu elektriboiler voolu tarbib vee soojendamise ajal? See kõik oleneb mitmest tegurist, nagu näiteks boileri suurusest ja katlakivist küttekehal. Üldjuhul kodused boilerid tarbivad 1kW – 4kW vahemikus, millest väiksemad on 1 faasilised ja suuremad kasutavad 3 faasi vee soojendamiseks.
Oluline on aru saada milline nutipistik sobib just sinu elektriseadmele – on see siis põrandaküte, elektriboiler või radiaator. Kõik nad tarbivad töötamisel ettenähtud hulga voolu, sellepärast tuleb hoolikalt lugeda pakendil toodud nõuandeid või elektriseadmel olevalt märgiselt selle kasutamise tingimusi.
Varjatud ohud

Kui nutipistik kergelt soojeneb, pole sellest iseenesest midagi kriitilist, kuid tuntava kuumenemise või juhtme soojenemise korral tuleks tarbimine koheselt lõpetad ning pöörduda spetsialisti poole. Kuumenemise korral võib juhtuda, et liini kaitsev automaat või kaitsekork ei täida oma ülesannet ning see on juba äärmiselt ohtlik. Arvatust rohkem on olukordi, kus kaitsmeid on vahetatud suurema vastu täpselt nii kaua, kui need enam ei rakendu. Nii luuakse olukord, kus enne kaitsme rakendumist põleb pigem kogu muu juhtmestik maha, kuid kaitse „püsib sees”.
Ülekoormuse tekkides esiti pistik kuumeneb, seejärel võib tekkida sulamine, mis võib lõppeda põlenguga.
Elektriseadmete juhtmed mis ühendatakse nutipistikusse peaksid vastama vastavalt maksimaalsele koormusele. Juhtmed mille ristlõige on 1,5 ruutmillimeetrit võib koormata kuni 2400W, juhtmed mille ristlõige on 2,5 ruutmillimeetrit võib koormata kuni 3800W.
Nutireleedel on üldjuhul kas vedruklemmiga kontaktühendused või kruviühendusega klemmliistud. Kuid kummagi ühenduse puhul ei tohiks kasutada kiulisi juhtmeid, vaid tuleks valida kas jäigad või hülsitud juhtmed. Vedrud on tugevad ning juhet on raske lükata sinna vahele nii, et oleks korralik kontaktühendus tagatud. Vedruklemmi plussiks on see, et ühendus ei karda vibratsiooni ning nendega on hea ja mugav ühendusi teha. Kruviühendus aga ei talu vibratsiooni ning teatud aja tagant tuleks ühendused üle pingutada.